Jak postępować z łuszczycą skóry głowy?

Dziś jest:Wtorek, 21 maja 2019, Imieniny: Kryspina, Wiktora
Encyklopedia leków

Wybierz literę na jaką rozpoczyna się nazwa leku:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Choroby Skóry

2013-02-28

Jak postępować z łuszczycą skóry głowy?

Chcąc wskazać jedno z najbardziej uprzykrzających życie, przewlekłych schorzeń dermatologicznych, z całą pewnością wybrać trzeba łuszczycę. Ta występująca dosyć często, bo aż w przypadku 2% całej populacji choroba, będzie nie tylko powodowała liczne zmiany skórne, ale dodatkowo wpędzała osoby chore w depresję, powodując obniżenie własnej samooceny, wstręt do własnego ciała, wstyd przed jego eksponowaniem i tak dalej.

Chociaż zmiany dermatologiczne związane z łuszczycą najczęściej atakują zgięcia stawów, czyli okolice kolan i łokci, to tak naprawdę mogą pojawić się w każdym miejscu na naszym ciele – w poniższym artykule chcielibyśmy dokładniej przyjrzeć się łuszczycy owłosionej skóry głowy i wskazać podstawowe sposoby radzenia sobie z nią.

Objawy łuszczycy skóry głowy
Na pierwszy rzut oka i dla osoby nie posiadającej odpowiedniej wiedzy, łuszczyca skóry głowy może przypominać dosyć obfity i zaawansowany łupież. Problem jest na tyle poważny, że całkowite zakamuflowanie lub ukrycie problemu przed innymi jest tak naprawdę niemożliwe, procesy złuszczania skóry zachodzą bowiem ze zbyt dużą częstotliwością. W niektórych przypadkach zmiany skórne mogą zacząć przemieszczać się także na obszary skóry nieowłosionej, co w dużym stopniu wpływa na znaczne oszpecenie i zepsucie wizerunku osoby chorej.

Warto w tym miejscu zauważyć, że same zmiany łuszczycowe nie będą szkodliwe dla struktury włosa i nie będą wpływały na jego zniszczenie. Włosy w przypadku łuszczycy owłosionej skóry głowy zaczynają wypadać z powodu potrzeby ciągłego drapania miejsc patologicznie zmienionych – jest to w pełni zrozumiałe, gdyż schorzeniu towarzyszy bardzo uporczywy i mocno nasilający się świąd. Zbyt intensywne drapanie może prowadzić do powstawania głębokich ran, a także poważnych zakażeń w głębszych warstwach skóry, czego efektem w skrajnych wypadkach jest nawet całkowite wyłysienie.

Jak walczyć z łuszczycą skóry głowy?
Chociaż łuszczyca jest chorobą bardzo kapryśną, mającą tendencję do sezonowych nawrotów nawet po wielu latach nieprzypominania o sobie w żaden sposób i chociaż cały czas nie udało się nam znaleźć jednego, skutecznego środka, który umiałby ją raz i całkowicie powstrzymać, to istnieje kilka skutecznych sposobów pozwalających na jej opanowanie, przynajmniej w pewnym stopniu.

Najważniejsze jest oczywiście postawienie jak najwcześniej odpowiedniej diagnozy, zanim zmiany skórne zaczną obejmować kolejne partie głowy. Im mniejsza liczba wykwitów tym łatwiejsze będzie zastopowanie schorzenia. Odpowiednia diagnoza pomaga także wyeliminować podejrzenie innych poważniejszych chorób, czy też powstawania stanów grzybiczych.

Chcąc prawidłowo postępować z łuszczycą skóry głowy, aby sukcesywnie doprowadzić do cofania się jej objawów, konieczne będzie skupienie się na odpowiedniej pielęgnacji. Oczywiście normalne szampony i odżywki nie zdadzą się tutaj na wiele – konieczne będzie zastosowanie tych przeznaczonych do skóry złuszczającej się i wysuszających złuszczone i przetłuszczone płaty skóry. Najpopularniejszymi środkami, posiadającymi potwierdzone efekty w zwalczaniu łuszczycy będą między innymi kwas salicylowy, mocznik, czy też produkty powstające na bazie dziegciu.

Oprócz szamponów i odżywek, stosować możemy także różnego rodzaju okłady i maseczki ziołowe, których działanie ma stabilizująco wpływać na obszary skóry dotknięte łuszczycom. Większość z nich jest szeroko dostępna w drogeriach i sklepach kosmetycznych – warto się w nie zaopatrzyć, gdyż nawet jeżeli nie wpłyną na cofnięcie choroby, to przynajmniej wzmocnią strukturę włosa, zmniejszając możliwość wyłysienia.

Pielęgnacja, a leczenie
Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy oraz stosowanie odpowiednich środków kosmetycznych to jedno, terapia lecznicza pod czujnym okiem lekarza to natomiast całkowicie co innego. Opisywane przed chwilą szampony, odżywki i maseczki mają wspierać leczenie i potęgować jego efekty. Lekarze dermatolodzy z zasady będą stosować te same metody terapii dla każdej odmiany łuszczycy (nieważne więc czy dotyka ona owłosionej skóry głowy, czy jakichkolwiek innych części ciała) – najpopularniejsze z nich to światłoterapia, leczenie miejscowe kortykosteroidami oraz pochodnymi witaminy A oraz D.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (3)

AutorWypowiedź

Darek

2014-09-04 13:26:33

Witam ! Najlepszym rozwiązaniem na łuszczycę głowy, z którą zmagałem się od kilku lat była wizyta w Klinice HairMedica w Warszawie. Za wizytę zapłaciłem jedyne 30 zł, a efekty były zaskakująco szybkie, a nawroty choroby nie miały miejsca. Pozdrawiam !

przegladtowarow.com

2018-06-24 20:58:31

Jeśli masz nadciśnienie o określonej ciężkości i masz problemy z bezsennością lub stresem, spróbuj tego produktu. Specjalna formuła szybko rozpuszcza się w organizmie i zaczyna działać. Zioła lecznicze uspokajające układ nerwowy i pomagające zapobiegać uwalnianiu hormonu strachu. Witaminy i minerały pomagają wzmocnić mięsień sercowy, normalizować krążenie krwi i pozbyć się arytmii. http://przegladtowarow.com/recardio-w-polsce.html Ogólne doświadczenie Recardio. Na świecie jest wiele osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, dlatego też donoszą o tym, jak się z tym produktem zetknęli. Większość z nich opisywała warunki podobne do opisanych w naszym teście. Często dostrzegali pierwsze wyniki po dwóch lub więcej tygodniach i byli w stanie na dłuższą metę skorzystać z ich konsekwencji. Bardzo chętnie polecili rozwiązanie innym.

CamilaCastillo

2018-08-16 10:29:03

One potrzebują tylko do zastosowania który powiększony na narządów płciowych dla Ciebie w taki sposób, że zawsze musi być. Istnieją możliwości, bo czujesz, że to jest bardzo skuteczny i ma niesamowite korzyści. Potrzebować masaż tylko krem zgodnie z zaleceniami, tak, że rzeczy mogą pracować również dla Ciebie i użyć szukasz dla korzyści możesz. Nie ma nic wiele oni, jeśli należy dbać o stosowanie tego produktu. gel-titan.pl Roślina ta może mieć również działanie przeciwnowotworowe i psycho-stymulujące, a także korzystnie wpływać na funkcjonowanie narządów rozrodczych. Korzeń maca – najbardziej słynie z tego, że poprawia sprawność seksualną mężczyzn i kobiet, a także zwiększa płodność. Korzeń maca zwiększa popęd płciowy u mężczyzn i ułatwia erekcję. Poza tym poprawia produkcję spermy oraz ruchliwość plemników.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

niedoczynnosc tarczycy u dziecka

Witam, córka od 3-go roku życia jest leczona na niedoczynność tarczycy. w...

zaneta2208 | 2019-05-21 11:06

Ciągły ból brzucha

Witam . Od ponad roku borykam się każdego dnia z mniejszymi lub większymi...

Ktos1989 | 2019-05-20 23:29

problem z cera

witam wszystkich .... mam problem > stosowalam acne derm punktowo na...

madziulka | 2019-05-16 09:49

Najnowsze firmy w bazie

Badania ginekologiczne Warszawa - Warszawa

Nasza klinika powstała w 2000 roku. Posiadamy specjalistów z dermatologii-wenerologii, ginekologii-położnictwa oraz...

Koncepcja Urody - Katowice

Dobre samopoczucie jest niezmiernie ważne dla każdego człowieka. Niewątpliwie jednym z elementów na to...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie iLekarze.pl, dodaj swój e-mail:

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2019

Content